Az MVM által feltüntetett narancssárga box a számlákon mindenki számára ismerős lehet, itt az MVM azt mutatja ki, hogy mennyit kellene fizetnünk a rezsicsökkentés nélkül. Az adatokat azonban torzíthatja az MVM, és összesen mintegy kétezer milliárd forinttal több megtakarítást tüntethet fel az állami cég.
A Népszava számításai szerint az MVM tavaly augusztus óta közel kétezer milliárd forinttal több lakossági "megtakarítást" mutathatott ki. A torzítást néhány gázszámla és a valós piaci árak összehasonlításával számolta ki a lap. Az MVM ugyanis a számlákon narancssárga kiemelésben mutatja, mekkora megtakarítás származik a rezsicsökkentésből. A Népszava szerint az MVM nem tartja be saját szabályait, mivel a rezsicsökkentett díjakon elért megtakarítást az 1020 forintos piaci árból vezeti le, ami azonban már nem tükrözi a jelenlegi piaci árakat.
A jogszabályok szerint homályosan kezelik, hogy mennyit kellene "rezsicsökkentett díj nélkül" fizetni. A Népszava szerint a tavalyi lakossági rezsiemelésig a megtakarítást a 2012 végi árakhoz képest mutatták ki. Azóta viszont a piaci árak jóval a rezsicsökkentett alá estek, így a mutatott megtakarítások jelentősen eltérhetnek a valóságtól.
A rezsicsökkentés tavaly augusztusi szűkítése után az MVM módosított a rezsibox megtakarításának számítási alapján is. Az értéket most a világpiaci árhoz kell mérni, de az MVM rugalmasan értelmezi ezt. A számlamagyarázatuk szerint a fogyasztó rezsicsökkentés nélkül a 2022. december 31-ig meghatározott, köbméterenként 1020 forintos "világpiaci árat" fizetnének. Tehát az állami cég a mostani fizetendőket összehasonlíthatja egy 2022. december előtti piaci árhoz is.
A TTF nevű holland gáztőzsde azonban csak tavaly augusztusban állt ezen a szinten, azóta folyamatosan esik az ár. Az MVM saját közléseit sem tartja be, mivel a vizsgált gázszámlákon az 1020 forintnál magasabb "világpiaci árak" jelentek meg. A valós összeg fogyasztónként és számlánként változó: 2022 és 2023 szeptembere között 1027 és 1158 forint közötti összegek is előfordultak.
A Népszava szerint az MVM tavaly augusztus óta csaknem kétezer milliárd forinttal nagyobb megtakarítást mutathatott ki a lakossági számlákon, mint amennyit az adott havi tényleges piaci árak indokoltak volna. Ez az összeg majdnem annyi, mint az öt leggazdagabb magyar vagyonának összege, beleértve Csányi Sándor, Felcsuti Zsolt, Mészáros Lőrinc, Gattyán György és Veres Tibor vagyonát.
Az MVM megtévesztő gyakorlatát illetően Tóth Bertalan, az MSZP-frakcióvezetője bejelentést tett a Gazdasági Versenyhivatalnál tisztességtelen, félrevezető kereskedelmi gyakorlat gyanúja miatt.
- közölte a forbes.huKiemelt képünk illusztráció