Megbukott az Orbán csomag? - van hely ahol egy orvos jut 100 ezer emberre... mutatjuk

Az Orbán-kormány ügyeleti rendszerének reformja komoly kritikákat kapott, különösen Pest megyében, ahol az átalakítás eredményeként csak Szentendrén egy orvos jut 100 ezer emberre.

Pest megyében továbbra sem enyhülnek a tiltakozások az ügyeleti rendszer átalakítása miatt. Az érintett polgármesterek az új rendszer változását remélik a lakossági vélemények és tapasztalatok nyilvános gyűjtésével - közölte a Magyar Önkormányzatok Szövetsége (MÖSZ) elnökségi ülését követő sajtótájékoztatón szerdán.

Az új rendszerben példátlanul alacsony ellátási arány figyelhető meg, hiszen csak Szentendrén jut egy orvos 100 ezer emberre, ami megoldhatatlan helyzetet teremt. Az új rendszer bevezetése óta panaszok érkeztek arra, hogy hosszú várakozási idők tapasztalhatók az ügyeleti segély hívószámán, és a betegek csak a mentőszolgálat szóvivőjének egészségnevelési tanácsait hallhatják, ami nem segít a sürgős ellátásra szoruló betegeknek.

Az érintett polgármesterek között részt vett Karácsony Gergely, Budapest főpolgármestere, Gémesi György, Gödöllő polgármestere és a MÖSZ elnöke, Fülöp Zsolt, Szentendre polgármestere, valamint Wittinghoff Tamás, Budaörs polgármestere.

Gémesi György elmondta, hogy a MÖSZ többször kérte az egyeztetést a Belügyminisztériummal az ügyeleti rendszer átalakításáról, de az önkormányzati szakrendelők államosítását nem támogatták, és számos aggodalmukat jelezték az alapellátási ügyelet átalakításával kapcsolatban. Február elsején azonban hirtelen értesültek arról, hogy a 1,3 millió lakosú megyében csupán 18 ügyeleti pont marad az előző 52-ből.


A gyermekorvosi ellátás is jelentősen szűkül, mindössze három helyen - Érden, Vácon és Cegléden - érhető el ügyeleti időben. A polgármesterek erősen bíznak abban, hogy a kormány változtatni fog az új rendszeren, mint ahogyan azt a kormányzati ígéretek is jelzik.

Wittinghoff Tamás kiemelte, hogy az Alaptörvény értelmében az önkormányzatoknak és az államnak együtt kell működniük az állampolgárok ellátásában, azonban jelenleg úgy érzik, hogy az önkormányzatok kezüket-lábukat megkötni látszik az állami intézkedés. Az önkormányzatoknak nincs lehetőségük arra, hogy magánszolgáltatókkal biztosítsák az ügyeleti ellátást, ami tovább nehezíti a helyzetüket.

Az ügyeleti rendszer átalakítása továbbra is komoly aggodalmakat vált ki az érintett polgármesterek és az emberek körében, és a várakozások szerint változásokra van szükség a jelenlegi helyzet javítása érdekében.