Az idei év elején várható növekedés kizárólag az alacsony bázis miatt valószínű, ráadásul a babaváró teljes összege már beszámítható önerőként egy ingatlanhitel felvételéhez, beleértve a csok pluszt is.
Tavaly novemberben elérte az éven belüli csúcsát a babaváró iránti kereslet, amikor a családok 33,6 milliárd forint értékben igényelték a támogatássá alakítható hitelt a bankoktól. Az év első 11 hónapjában folyósított 203,8 milliárd forint értékű babaváró azonban több mint 40 százalékkal elmaradt az előző év azonos időszakában mért 387 milliárd forinttól.
A BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője, Gergely Péter szerint a 2023-as egész éves adatok valószínűleg rosszabb képet mutatnak majd, és várhatóan 2023 egészének teljesítménye 45 százalékkal elmarad a bázisév adatától.
Azonban 2024 elején várhatóan a babaváró sikereiről szólnak majd a hírek, mivel az év első hónapjaiban drasztikusan visszaesett a babaváró folyósítása a 2022 decemberi kiugró érdeklődés után. Ez az alacsony bázis miatt magas éves növekedési ütemet eredményezhet.
A növekedést támogathatja az is, hogy a babaváróban igényelhető hitel összege januártól 10 százalékkal, 11 millió forintra nőtt, és az igénylők több mint 95 százaléka a maximális támogatást kéri.
Emellett a babaváró összege az idei csok plusz feltételek alapján alkalmas arra, hogy önerőként szolgáljon a csok plusz konstrukciójának felhasználásával. Ez azt jelenti, hogy az 11 millió forintos babaváró összeg segítségével a fiatal családok önerő nélkül vásárolhatnak ingatlant, és maximálisan 61 millió forint értékű ingatlant szerezhetnek be.
Fontos megjegyezni, hogy a csok plusz felvételéhez a babavárót a feltételek szerint a folyósítást követő 90 napon belül kell igényelni, és csak ezt követően számítható be önerőként bármilyen, például csok plusz hitelhez.