Szülőről gyerekre terjed az agresszív ráktípus kórokozója

Magyarországon a felnőtt lakosság fele Helicobacter pylori fertőzöttsége áll fenn, ugyanakkor 85 százalékuk életük során nem észlel semmilyen tünetet. Ez a baktérium komoly szerepet játszik a gyomorrák kialakulásában.

A gyomorrák jelenleg globális szinten emelkedő tendenciát mutat, és bár Európában és Magyarországon csak az ötödik leggyakoribb daganatos halálozási ok, évente 2500 magyar veszti életét ebben a betegségben.

A gyomorrák egyik fő kiváltó oka a Helicobacter pylori baktérium, amellyel a magyar lakosság fele fertőzött. Ennek ellenére a többségüknek nincs szüksége megbetegedéstől tartania. A genetikai terheltség, stressz, és a nem megfelelő étrend (dohányzás, alkoholfogyasztás, fűszeres ételek) nagyban hozzájárulhat a gyomorrák kialakulásához.

A Helicobacter pylori baktérium a fekélyek, gyomor limfóma, krónikus gyomorhurut, valamint gyomorgyulladás kialakulásáért felelős. Magyarországon a felnőtt népesség fele fertőzött vele, de az érintettek 85 százaléka nem tapasztal tüneteket élete során.

Ez a kórokozó– amely gyermekkorban a szülőkről vándorol át a gyermekekre – felelős a fekélyek, gyomor limfóma, illetve a krónikus gyomorhurut-betegségekért, továbbá ez okozza a gyomorgyulladást is, ami hosszútávon hozzájárul a gyomorrák kialakulásának veszélyéhez.

A betegség időbeni felismerése és kezelése kulcsfontosságú, és a szűrés, valamint az egészséges életmód, például a dohányzás és alkoholfogyasztás kerülése jelentősen csökkentheti a gyomorrák kialakulásának kockázatát - mondta Madácsy László, az Endo-Kapszula Magánorvosi Centrum vezetője.


A gyomorrák előfordulása Magyarországon az 1980-as évekhez képest csökkent, de a betegség globális szinten még mindig emelkedő tendenciát mutat. A baktérium évtizedeken keresztül életben maradhat a gyomorban, és számos antibiotikumra rezisztens lehet.

A tudósok tapasztalatai szerint, ha kiirtják a Helicobacter pylori-t a gyomorból, csökken a fekélybetegség és a gyomorrák kialakulásának kockázata. Azonban a betegség gyakran nem derül ki időben, és a gyomorrák általában csak súlyos állapotban jelentkezik, ami magas halálozási arányhoz vezet.

A mesterséges intelligencia segíthet a gyomorrák korai felismerésében. A kapszula endoszkópia során a mesterséges intelligencia piros területeket jelöl ki, ahol lehetséges eltéréseket észlel, és javasolja ezek további kivizsgálását.

A gyomorrák megelőzése érdekében javasolt a dohányzás abbahagyása, az alkoholfogyasztás, vörös húsok és nehéz ételek kerülése. A Helicobacter pylori-fertőzés esetén ajánlott szűrővizsgálatok, például Helicobacter kilégzési teszt vagy székletteszt, valamint endoszkópos vizsgálat. Fiataloknak minimális tünetek esetén is célszerű a kapszula endoszkópia vizsgálat. - számolt be róla az economx