Az Európai Unió megállapodott az új migrációs és menekültügyi szabályokról - jelentette be Roberta Metsola, az Európai Parlament elnöke, a Tanács és a Bizottság tagjaival folytatott egyeztetés után. A friss szabályozás szigorúbb lesz, és bár Magyarország nem támogatta, nem volt szükség egyhangú döntésre.
Roberta Metsola elmondta, hogy az EU sikeresen kialakította az új keretrendszert a migráció és menekültügy kezelésére, és ez jelentős mérföldkő a közel tíz éves dublini rendszer helyébe lépve. Az új szabályrendszer célja az eljárások egyszerűsítése, a hatékonyság növelése, valamint a tisztességes bánásmód biztosítása az EU-n belül menedéket kereső vagy letelepedni szándékozó személyek számára. A részleteket még nem tették közzé.
Az új migrációs paktum részei közé tartozik az EU-ba érkező irreguláris határátlépők átvilágítása, biometrikus adatok felvétele, valamint új előírások a menedékkérelmek benyújtására és kezelésére. A felelős tagállam meghatározása a menedékjog iránti eljárásokhoz is szerepel a rendszerben. Emellett szabályozzák a tagállamok közötti együttműködést és szolidaritást, beleértve a válsághelyzetek kezelését is, amikor a migránsokat eszközként használva támadják az EU belső rendjét harmadik országok.
Magyarország kivételével az összes uniós ország aláírta a javaslatot, amely a biztonságos harmadik ország elvét hangsúlyozza, és jelentősen kibővíti azt. A rendszer részeként a nem határmenti országoknak is részt kell venniük az eljárások lefolytatásában, és meghatároznak egy költségkeretet az EU-ba érkező harmadik országbeli személyek eljárásainál.
A jelentős szigorításokat tartalmazó migrációs paktum elfogadásához nem volt szükség egyhangú szavazásra a Tanácsban, így egyelőre elkerülte Magyarországot. Azonban a magyar kormány a megvalósítás során még befolyásolhatja a folyamatot. Az EU-n belül régóta feszültség van a déli határ menti és az északi tagállamok között a migrációs kérdésekben. A déliek nem akarják egyedül viselni a migránsok befogadásának költségeit, míg az északiak ragaszkodnak ahhoz, hogy a migránsok az első uniós országban maradjanak, ahová megérkeznek.