A kormánymédia egészpályás letámadást indított Kollár Kinga tiszás EP-képviselő ellen - de van itt egy kis érdekesség

Mi hangzott el valójában? Kollár Kinga teljes felszólalása magyarul



Az elmúlt napokban intenzív támadások érték Kollár Kingát, a Tisza Párt EP-képviselőjét, miután a kormánypárti média kiemelt és kiragadott egy részletet a Költségvetési Ellenőrzési Bizottság egyik üléséről. A kiforgatott videórészlet alapján azt sugallták, hogy Kollár a magyar érdekek ellen szólalt fel Brüsszelben.



A lejárató kampányba maga Orbán Viktor is bekapcsolódott: csütörtök este a közösségi médiában azt írta, Kollárnak el kellene tűnnie a közéletből, majd másnap reggel rádióinterjúban az őszödi beszédhez hasonlította a tiszás képviselő szavait.



Kollár csupán egy rövid bejegyzéssel reagált a Facebookon, amelyben hangsúlyozta: minden parlamenti felszólalása azt a célt szolgálta, hogy Magyarország mielőbb hozzájusson a visszatartott uniós támogatásokhoz. A Tisza Párt vezetője, Magyar Péter úgy fogalmazott, hogy a támadások mögött a hatalom félelme húzódik, szerinte „Orbán Viktor hülyeségvonatán nincsen fék”.



Mit mondott valójában Kollár Kinga?



A kormánypárti sajtó csak egy összevágott részletet tett közzé, ezért a 444 elkészítette a magyar nyelvű fordítását. Az alábbiakban olvasható Kollár teljes, körülbelül kétperces beszéde:



A téma a jogállamisággal kapcsolatos kondicionalitási eljárás hatékonysága. Magyarként azt kell mondanom, hogy nagyon hatásosnak bizonyult a jogállamisági mechanizmus. Mert körülbelül 21 milliárd eurónyi forrást felfüggesztettek, ebből pedig több mint 1 milliárd eurót már el is vesztettek a magyarok.

Ez komolyan befolyásolja a magyar állam működését, mert az állam nem tud költeni az infrastruktúrára, nem tudja támogatni a magyar gazdaságot, és az alapvető szociális szolgáltatásokat sem tudja biztosítani az emberek számára. Csak pár példát hadd hozzak.

A helyreállítási alap forrásaiból 50 kórházat lehetett volna felújítani, de ez nem történt meg. A vasúti hálózat állapota tragikus Magyarországon, egyes vonalakon 170 évvel ezelőtti sebességgel közlekednek a vonatok. Nyugodtan elmondhatjuk, hogy a kondicionalitási szabályozás igenis komoly hatást gyakorolt a magyarok mindennapi életére.

Politikailag viszont nem vagyok ennyire biztos ebben, mert a folyamat elvezetett a társadalom radikális polarizálódásához. Az egyik előttem felszólaló azt mondta, nem volt politikai ellenreakció. Szerintem viszont volt.

Egyrészt a Fidesz és a magyar kormány még mindig visszaél a helyzettel belpolitikai céljai érdekében, és azt állítja, hogy a Bizottság kettős mércén alapuló érveléssel tartja vissza a forrásokat, mert politikailag motivált az ügyben. És ha hagyjuk, hogy a politikai engedmények szerepet kapjanak a folyamatban, azt gondolom, valahogy tényleg politikailag motiváltak lesznek a döntések. És ez végül is elvezet a magyar kormány pozíciójához. A kormány úgy állítja be magát, mint aki folyamatosan a hungarofób brüsszeli vezetőkkel szemben védekezik.

A dolog pozitív oldala, hogy a magyarok romló életszínvonala erősíti az ellenzéket. Én ilyen értelemben nagyon pozitívan tekintek a 2026-os választásra.

A szakértőkhöz tennék fel még egy kérdést: hogyan tudják az EU pénzügyi érdekeit az EU politikai érdekeivel összhangba hozni? Miközben megőrzik Magyarország uniós integrációját. És milyen aktív lépéseket kellene tennie az EU-nak, hogy fellépjen a kondicionalitási eljárással kapcsolatos hamis információkkal szemben?