A magyar pénzek egyre nagyobb része van már külföldön - részletes statisztika

A magyar háztartások vagyona új csúcson – egyre többen fektetnek külföldre



A magyar lakosság pénzügyi helyzete tovább javult 2024-ben, rekordszintű megtakarításokat halmozva fel – derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) előzetes adataiból. A háztartások összes pénzügyi vagyona az év végére meghaladta a 110 500 milliárd forintot, ami 13 százalékos növekedést jelent egy év alatt. Bár ez az összeg impozáns, a vagyoneloszlás erősen egyenlőtlen: a leggazdagabb háztartások birtokolják ennek jelentős részét.



Növekvő megtakarítások, de egyenlőtlen eloszlás



A statisztikai átlagok szerint egy magyar háztartás 27 millió forintnyi pénzügyi vagyonnal rendelkezik, azonban a valós helyzet ennél árnyaltabb. A megtakarításokat leginkább a magas jövedelmű családok gyarapították, míg a lakosság többsége ennél jóval szerényebb összegeket tud félretenni. A Bank360.hu elemzője, Herman Bernadett szerint az átlagértékeket nagymértékben torzítják a kiemelkedően vagyonos rétegek, akik jelentős befektetésekkel és állampapír-állománnyal rendelkeznek.



A leggazdagabbak kezében összpontosul a pénzügyi vagyon



A lakossági állampapírok például több mint 820 ezer kisbefektető kezében vannak, de a legtöbben kevesebb mint 5 millió forintot tartanak ilyen eszközökben. Ezzel szemben a leggazdagabb 35 ezer család a teljes állampapír-állomány majdnem 40 százalékát birtokolja, ami összesen 4142 milliárd forintot jelent.



Készpénzben tartott vagyon is rekordszinten



A magyar háztartások készpénzállománya az év végére meghaladta a 7074 milliárd forintot, ami 8 százalékos növekedést jelent. Egy átlagos család – statisztikai értelemben – 1,73 millió forintot tart készpénzben, de valószínűsíthető, hogy a nagyobb összegek inkább a tehetősebb rétegekhez köthetők. - számolt be róla a blikk



Bankbetétek és külföldi megtakarítások



A folyószámlabetétek állománya szintén rekordot döntött, meghaladva a 11 562 milliárd forintot. Az éves kamatot is hozó lekötött betétek 4429 milliárd forintra rúgtak, míg a magyarok egyre nagyobb összeget helyeznek el külföldi bankokban. Az ilyen típusú megtakarítások elérték a 2132 milliárd forintot, ami arra utal, hogy a lakossági bankbetétek egy jelentős része már nem magyarországi pénzintézetekben van.



A befektetési alapok előretörése



A befektetési alapok népszerűsége ugrásszerűen nőtt, 2023-hoz képest közel 30 százalékos bővülést mutatva. Az év végén a magyar háztartások már több mint 13 550 milliárd forintot tartottak ilyen formában, így egyre inkább utolérik az állampapírokat, mint a legnépszerűbb megtakarítási eszközt.



Erősödő öngondoskodás és növekvő biztosítási megtakarítások



A lakosság egyre inkább felismeri az öngondoskodás fontosságát. Az életbiztosításokba és nyugdíjpénztárakba áramló pénz szintén rekordszintet ért el, az életbiztosítási tartalékok elérve a 2880 milliárd forintot, míg a nyugdíjpénztárak vagyona 2934 milliárd forintra nőtt.



Rekordmértékű hitelállomány



A megtakarítások növekedése mellett a háztartások hitelállománya is csúcsot döntött: az év végére 16 600 milliárd forintot tett ki. A személyi kölcsönök és lakáshitelek iránti kereslet tovább nőtt, így a jelzáloghitelek állománya 5784 milliárd forintra, a fogyasztási hiteleké pedig 6466 milliárd forintra emelkedett.



Összességében a magyar háztartások pénzügyi vagyona történelmi csúcsra jutott, azonban az eloszlás továbbra is erősen koncentrált. A vagyonosabb rétegek gyarapodása látványos, miközben a lakosság jelentős része továbbra is szerényebb lehetőségekkel rendelkezik, és egyre nagyobb hitelállománnyal néz szembe.