Botrány: Kiszivárgott egy érdekes belső levél, amelyet Lázár János kapott

A MÁV-Volánbusz a közlekedési miniszter, Lázár Jánosnak küldött szakmai anyagban kifejtette, hogy a Budapest-bérlet megszüntetése és az agglomerációs működési modell felszámolása rövid távon nem hoz hasznot az állami szolgáltatóknak, és az állam is veszteséget szenvedne. A Budapest-bérlet, amely lehetővé tette, hogy a bérletesek Budapesten belül a BKK, MÁV és Volánbusz járatait is használják, éves bevételének 1%-át, 400 millió forintot biztosított a MÁV-Volánbusznak.

A megállapodás értelmében az állam fizette ki a szolgáltatásokat, és az érintett szervezetek közötti elszámolás évente történt.


A MÁV-Volánbusz levele szerint a Budapest-bérlet-megállapodást újra kellene tárgyalni vagy fel kellene mondani, mert a bérletesek támogatása a vármegyebérlet miatt feleslegessé vált. A dokumentum szerint a szerződés teljes felmondásából az állami szolgáltatóknak sem lenne haszna.

A szakmai anyag továbbá kifejti, hogy az 2016-ban bevezetett agglomerációs busz- és HÉV-működési modell megszüntetése esetén az állam rövid távon pénzügyi veszteséget szenvedne, mivel elesne a főváros által eddig fizetett összeg nagyobb részétől. A MÁV-Volánbusz úgy érvel, hogy a kieső bevételt csak részben tudnák kompenzálni a megnövekedő jegybevétel révén.


Lázár János közlekedési miniszter azonban a tervezett bérletreform keretében bejelentette, hogy minden bérletet, kivéve az ország- és vármegyebérletet, megszüntetnek március 1-jétől. A Budapest-bérlet megszűnésével és az agglomerációs model felrúgásával kapcsolatos viták továbbra is folyamatosak a közlekedési szolgáltatók és az állam között.