Szivárog a botrány: Miért hallgat ilyen furcsán Szijjártó Péter a kémügyben?
Kémbotrány a szomszédból – és egy meghökkentő magyar reakció
Az ukrán titkosszolgálat nemrégiben robbantotta a bombát: Kárpátalján olyan személyeket fogtak el, akiket azzal gyanúsítanak, hogy Magyarország érdekében végeztek kémtevékenységet. Az ügy különösen érzékeny, hiszen – mint a szakértők is hangsúlyozzák – nem csupán információgyűjtésről van szó, hanem egy katonai megszállást előkészítő művelet gyanújáról.
Nemzetbiztonsági vészjelzés: Buda Péter megszólalt
Buda Péter nemzetbiztonsági szakértő a Telexnek adott interjúban úgy fogalmazott, hogy az eset példa nélküli a rendszerváltás óta. Kijelentette:
„Ha feltételezzük, hogy ezek a vádak valóban igazak, úgy az teszi a jelenlegi esetet különlegessé, hogy az elfogott kémek nem országunk védelme érdekében gyűjtöttek információkat, hanem Ukrajna érintett területének magyar katonai megszállása érdekében.”
Súlyos vádak – két szcenárió, egyik sem megnyugtató
Buda két lehetőséget vázolt fel. Ha a vádak igazak, akkor egy potenciálisan szövetség- és nemzetbiztonságot veszélyeztető lépésről van szó. Ha viszont hamisak, akkor egy szomszédos ország komoly politikai lejárató akciót hajtott végre Magyarországgal szemben.
„Ez esetben arról van szó, hogy egy szomszédos ország a területe ellen irányuló magyar katonai beavatkozás konkrét vádjával akar lejáratni bennünket.”
Nyugat reakciója elengedhetetlen – a bizalom kérdése a tét
Buda reményét fejezte ki, hogy a nyugati szövetségesek nem hagyják válasz nélkül az ügyet, mivel akár alaptalan vádakról, akár valós tényekről van szó, mindkét eset megingathatja az Ukrajnával szembeni nemzetközi bizalmat.
„Amennyiben alaptalanok a vádak, az súlyosan meg kell hogy ingassa az Ukrajna Nyugathoz való közeledéséhez szükséges bizalmat.”
- számolt be róla a hvg
Kik voltak a „kémek”? – Kétbalkezes ügynökök vagy profi lebuktatás?
Buda úgy véli, nem világos, hogy az ukrán titkosszolgálat járt-e túl a magyar hírszerzés eszén, vagy éppen az elkövetők hibáztak hatalmasat. Szerinte a lehallgatott felvételek alapján a szereplők nem tűntek profi ügynököknek.
„A feladatra professzionális módon kiképzett személyeknek egyáltalán nem tűntek, de a tartótisztjük sem, aki gépkocsiban bonyolított konspirált találkozót és anyagátadást.”
Szijjártó Péter reakciója – Hallgatás vagy beismerés?
Buda Péter élesen kritizálta Szijjártó Péter válaszát az esetre. Úgy látja, a magyar külügyminiszter megnyilvánulása inkább tűnt burkolt beismerésnek, mint határozott cáfolatnak.
„Alaptalan vádak esetén ugyanis nem fogalmazunk úgy, hogy „várjuk meg, amíg hivatalos értesítést kapunk az ukrán hatóságoktól.”
Buda szerint, ha tényleg semmi alapja nem lenne a vádaknak, akkor a magyar kormánynak azonnal és határozottan kellett volna tiltakoznia. Ehelyett az ügy körüli diplomáciai kommunikáció inkább zavart, mint határozottságot sugall.
Kémháború árnyékában – példátlan válság küszöbén?
A szakértő úgy zárta gondolatait, hogy a helyzet kivételes, és egyértelmű nemzetközi vizsgálatot igényel. Akár igazak a vádak, akár nem, a következmények hosszú távon is kihatással lehetnek Magyarország külpolitikai és biztonsági helyzetére.
„A vád rendkívül súlyos, mondhatni, példátlan bizonyos szempontból. Ha hamis vádról van szó, azért, ha valódiról, akkor meg azért.”