Őrizetbe vettek két férfit terrortámadás előkészülete miatt Szlovákiában – egyikük magyar állampolgárKét férfit vett őrizetbe a szlovák rendőrség terrortámadás előkészületének gyanúja miatt, amely a Barátság kőolajvezeték ellen irányulhatott volna. Az egyik gyanúsított egy magyar állampolgárságú ukrán férfi. Az ügy nagy visszhangot váltott ki, és Robert Fico szlovák miniszterelnök azonnal összehívta a Nemzetbiztonsági Tanácsot.
A Barátság kőolajvezeték elleni terrortámadás gyanújaA szlovák hírszerzési információk szerint a Barátság kőolajvezeték, amely Közép-Európa energiaellátásában kulcsszerepet játszik, terrortámadás célpontjává válhatott. Az őrizetbe vett személyek közül az egyik férfi magyar állampolgárságú, de ukrán származású. Az autójában talált tárgyak – köztük egy drón, parókák, maszkok és egy térkép, amely a kritikus infrastruktúrát ábrázolta – gyanút ébresztettek a hatóságokban.
Az őrizetbe vétel körülményeiA gyanúsítottak állítólag felmérték a kőolajvezeték könnyen hozzáférhető pontjait.Az ukrán férfit november 26-án fogták el Nagymihály településén, ahol évek óta életvitelszerűen tartózkodott.Ügyvédje szerint ügyfele nem készült támadásra, és az autóban talált eszközöket magáncélra használta.A férfi azt állította, hogy megijedt egy őt követő jelöletlen autótól, ezért próbált elmenekülni.Szabadlábra helyezés és további lépésekA gyanúsítottakat végül szabadlábra helyezték, és ellenük nem indítottak eljárást. A szlovák belügyminiszter azonban kilátásba helyezte az ukrán férfi kiutasítását az országból.
A magyar hatóságok reakciójaMagyarország is reagált az eseményekre, és közölte, hogy folyamatosan együttműködik a szlovák hatóságokkal. A magyar titkosszolgálatok már korábban is megosztották a releváns információkat a szlovák társszolgálatokkal. A Terrorelhárítási Központ (TEK) vizsgálja, hogy szükségesek-e megelőző intézkedések.
Fokozott veszély a terrorizmus és migráció metszéspontjábanSas Zoltán, a magyar parlament nemzetbiztonsági bizottságának elnöke hangsúlyozta, hogy a Barátság kőolajvezeték kiemelt védelmet élvez, ugyanakkor a migrációval összefüggő terrorveszély nem zárható ki. Elmondása szerint a terrorizmus fenyegetése nemcsak az illegális bevándorlókat érinti, hanem a hírszerzők és ügynökök beépülésére is lehetőséget adhat.
Az ügy részletei továbbra is vizsgálat alatt állnak, de az eset ismét ráirányította a figyelmet a kritikus infrastruktúrák védelmének fontosságára.