Fiktív cégek, kamu alkalmazottak - újabb milliárdos költségvetési csalás került elő

Milliárdos költségvetési csalás miatt emeltek vádat 19 ember ellen

Milliárdos költségvetési csalás ügyében emelt vádat a Heves Vármegyei Főügyészség – közölte Konkoly Thege László, a szervezet szóvivője, az MTI-vel csütörtökön.

A bűnszervezet és működésének részletei
Az ügyben vádlottként szereplő 19 ember közül hét a saját maguk által létrehozott bűnszervezet tagjaként vett részt a csalásban. A vád szerint az egyik vádlott 2017-ben alapította meg azt a bűnszervezetet, amelynek célja az volt, hogy különböző vállalkozások dolgozóit fiktív cégekbe jelentse be. Ennek segítségével a munkáltatók elkerülhették az adó- és járulékfizetési kötelezettségeket, illetve jogosulatlanul igényelhettek vissza általános forgalmi adót hamis számlák révén.

A csalás mechanizmusa

  • A céghálózatba tartozó vállalkozások tényleges gazdasági tevékenységet nem végeztek.

  • A társaságokat részben szlovák állampolgárságú tisztségviselőkkel jegyezték be, de valójában a bűnszervezet vezetői irányították azokat.

  • A központi irodában készültek el azok a színlelt szerződések, amelyeket a megbízók fővállalkozókkal kötöttek meg.

  • A rövid életű alvállalkozói cégek célja a munkavállalók fiktív bejelentése és valótlan tartalmú számlák kiállítása volt.

  • A működtetésben könyvelők és ügyvédek is részt vettek.



A bűnszervezet felszámolása
2021 szeptemberében a rendőrség összehangolt akciója leplezte le a hálózatot. Az akció során elfogták a bűnszervezet két vezetőjét és egy tagját, akiket ezt követően letartóztattak. A nyomozás feltárta, hogy a tevékenységük milliárdos kárt okozott az állami költségvetésnek.

A vádirat és javasolt büntetések
A Heves Vármegyei Főügyészség a terjedelmes nyomozati anyag alapján a következő bűncselekményekkel vádolja az érintetteket:

  • Jelentős és különösen nagy vagyoni hátrányt okozó, üzletszerűen elkövetett költségvetési csalás.

  • Egyéb kapcsolódó bűncselekmények.



A főügyészség végrehajtandó és felfüggesztett szabadságvesztés, valamint pénzbüntetés kiszabását javasolta a bíróságnak – tette hozzá Konkoly Thege László.

Az ügy súlyosságára való tekintettel jelentős figyelem irányul az eljárásra, amely várhatóan hosszabb távon is hatással lesz az ilyen típusú bűncselekmények felderítésére és kezelésére.