Brüsszel illiberális, Magyarország viszont liberális – Gulyás Gergely véleménye az EU-ról
Magyarország a klasszikus liberalizmus útját járja
Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter szerint Magyarország a szó eredeti értelmében liberális állam, hiszen biztosítja a szólásszabadságot és a véleménypluralizmust. Véleménye szerint ezzel szemben Brüsszel illiberális módon működik, mivel egyre inkább elnyomja az eltérő álláspontokat. Erről a Károli Szabadegyetem budapesti előadásán beszélt az MTI tudósítása szerint.
Az EU megítélése Magyarországon
A miniszter Trócsányi László, a Károli Gáspár Református Egyetem rektorának kérdésére úgy válaszolt, hogy a magyarok jelentős része kiábrándult az Európai Unióból. Véleménye szerint az emberek csalódottak, mert az EU döntései gyakran ellentétesek az érdekeikkel, és a közösség működése nem tükrözi az elvárt értékeket. Ugyanakkor kiemelte, hogy a világgazdasági versenyben Európának egy egységes gazdasági struktúrában kell maradnia, amelyet az EU biztosíthat.
EU-s pénzek: jog vagy politika?
A miniszter élesen bírálta az Európai Unió pénzügyi politikáját, különösen azt, hogy Magyarország továbbra sem kapja meg az Erasmus-programhoz kapcsolódó forrásokat. Gulyás szerint, ha valaki még mindig úgy gondolja, hogy az EU egy kizárólag jogi elvek mentén működő intézmény, az vagy túl naiv, vagy nem látja tisztán a helyzetet. Példaként hozta fel Lengyelországot, amelynek korábban felfüggesztették az uniós pénzeket, de az új kormányváltás után azok gyorsan elérhetővé váltak.
A nemzeti parlamentek szerepének visszaállítása
A miniszter szerint az Európai Unió demokratikus működésének egyik kulcsa az lehetne, ha a nemzeti parlamentek ismét nagyobb beleszólást kapnának az uniós döntéshozatalba. Emlékeztetett arra, hogy 1979 előtt az Európai Parlament képviselőit nem közvetlen választások útján választották meg, hanem a tagállamok parlamentjei delegálták őket. Gulyás szerint ezt a rendszert érdemes lenne újragondolni, azonban jelenleg csak Magyarország támogatja ezt a megoldást.
Az alaptörvény módosításai
Gulyás Gergely kitért a magyar alaptörvény többszöri módosítására is. Véleménye szerint a világ folyamatos változása miatt elengedhetetlen, hogy az alaptörvény is igazodjon a kor kihívásaihoz. Példaként említette azt a 2010-es évekbeli helyzetet, amikor még nem volt szükséges törvényben rögzíteni, hogy „az apa férfi, az anya nő”, míg napjainkban ezt már fontosnak tartja. Emellett az unióval kapcsolatos módosításokat is szükségesnek nevezte, mivel Brüsszel egyre több hatáskört próbál magához vonni.
Bírósági viták és igazságszolgáltatás
A bírósági rendszer működésével kapcsolatban Gulyás úgy vélekedett, hogy az igazságszolgáltatás függetlenségét kétségbe vonó kritikák alaptalanok. Elismerte, hogy a bírósági szervezeten belül léteznek belső viták, de szerinte egyesek ezeket felnagyítják. Tapasztalata szerint a bírók körében jellemző a politikai semlegesség fenntartására való törekvés.
Magyar-amerikai kapcsolatok és Donald Trump látogatása
A miniszter pozitívan nyilatkozott a magyar-amerikai kapcsolatokról, amelyek szerinte a jelenlegi amerikai kormányzat idején különösen jók. Gulyás Gergely biztosra veszi, hogy Donald Trump elnöksége alatt ellátogat Magyarországra. - számolt be róla a telex
Az orosz-ukrán háború és Kárpátalja helyzete
Az orosz-ukrán konfliktus kapcsán Gulyás kiemelte, hogy Magyarország célja a kisebbségi jogok visszaállítása, különösen a 2015 előtti nyelvtörvények tekintetében. Hangsúlyozta, hogy Európának a háború lezárása után olyan biztonsági garanciákra van szüksége, amelyek a kontinens stabilitását szolgálják.