Bírók és függetlenség: Újabb vitát generált Bayer Zsolt listázása
Bayer Zsolt ismét vihart kavart, amikor nyilvánosan elkezdte felsorolni azokat a bírókat, akik részt vettek egy demonstráción, amely az igazságszolgáltatás függetlenségére hívta fel a figyelmet. A publicista szerint ezek a bírók politikai állásfoglalásukkal elvesztették pártatlanságukat, ezért nem lenne szabad peres ügyekben eljárniuk.
Lista és következmények
Bayer blogbejegyzésében név szerint is említette Matusik Tamást és Boros Katalint, kijelentve, hogy innentől kezdve kormánypárti szereplők számára elfogadhatatlanok bíróként. A bejegyzéshez csatolt egy tüntetésről készült riportot is, amelyben szerinte további bírók is azonosíthatók, akiket emiatt ki kellene zárni a peres eljárásokból.
A függetlenség határai
Nem ez az első alkalom, hogy Bayer Zsolt bírókat listázna. Korábban is megfogalmazta, hogy a demonstráción részt vevő bírák elfogultak lehetnek, és ezért minden olyan ügyben, amelyben kormánypárti szereplők érintettek, elfogultsági kifogást kellene emelni ellenük.
Az eseményen felszólalt Baka András, a Legfelsőbb Bíróság korábbi elnöke is, aki szerint félreértés van a helyzetben. Mint mondta, a törvény csupán azt tiltja a bíróknak, hogy politikai tevékenységet folytassanak, de joguk van kifejezni a véleményüket a bírósági rendszert érintő kérdésekben.
Joguk van megszólalni bírósági kérdésekben, sőt kötelességük. Ki emeljen szót a jogállam lebontása ellen, ha nem a bírók?
– tette fel a kérdést.
A demonstráció és annak megítélése
A tüntetést a Magyar Bírói Egyesület (MABIE) szervezte, amely kifejezetten pártpolitikától független rendezvényként hirdette meg az eseményt. Boros Katalin, az egyesület elnöke beszédében hangsúlyozta, hogy az igazságszolgáltatás függetlensége alapvető fontosságú, és az elmúlt időszak történései miatt sokakban aggodalom ébredt a bírói jogok esetleges csorbulása miatt.
A társadalom érdekét az szolgálja, ha a bírók függetlenül és megfelelő egzisztenciális biztonságban végezhetik a munkájukat.
Ha nem merem kimondani, amiben hiszek, akkor nincs jogom hinni benne
– mondta beszédében Boros.
A média megosztottsága
A demonstrációról a TV2 hírműsora, a Tények is beszámolt, ám egészen más színben tüntette fel az eseményt. A csatorna szerint a tüntetésen valójában nem is voltak bírók, amit egy rejtett kamerás felvétellel próbáltak alátámasztani. A riportban bemutattak egy jelenetet, ahol egy személyt megkérdeztek, hogy bíró-e, és ő azt felelte, hogy nem. Emellett egy kitakart arcú ember nyilatkozatát is bevágták, amely szerint a tömegben egyetlen bíró sem volt.
A Magyar Bírói Egyesület ezt a narratívát határozottan visszautasította, és közleményében jelezte, hogy a demonstráción való bírói részvétel vitathatatlan, és az esemény sikeres volt a célkitűzései szempontjából.
Kérdések, amelyek továbbra is nyitva maradnak
Bayer Zsolt listázása és az erről kibontakozó vita ismét rávilágított arra, hogy az igazságszolgáltatás függetlensége és a politikai befolyás kérdése mennyire megosztja a közvéleményt. Vajon a bírák valóban elveszítik pártatlanságukat azzal, hogy kiállnak egy szerintük fontos ügy mellett? Vagy éppen az a feladatuk, hogy megszólaljanak, amikor a rendszer függetlensége veszélybe kerülhet?
A vita valószínűleg nem ér itt véget, és a következő időszak eseményei mutatják majd meg, hogy milyen hatása lesz a bírók szerepvállalásának a magyar igazságszolgáltatás jövőjére.