Elszállhatnak a rezsiárak? Orbán Viktor szerint nagy baj jöhet, ha leválunk az orosz energiáról
Brüsszeli terv: Orosz energia nélkül is működne Európa
Az Európai Bizottság egy friss javaslata szerint 2027-ig teljesen megszűnne az orosz kőolaj, földgáz és később akár nukleáris fűtőelemek importja az Európai Unióban. A REPowerEU nevű stratégia célja, hogy csökkentse az energiafüggőséget és olcsóbbá tegye a földgázt és áramot – legalábbis papíron.
A tervet nem egyhangú szavazással vinnék át, hanem úgynevezett kereskedelempolitikai döntésként, amelyhez elég a minősített többség. Így akár Magyarország megkerülésével is végigvihető lenne a szabályozás.
Orbán Viktor: veszélybe kerülhet a magyar rezsicsökkentés
A miniszterelnök egy ráckevei fórumon reagált a brüsszeli döntésre. Hangsúlyozta, hogy a stratégia szerinte nem olcsóbb energiát jelentene, hanem éppen ellenkezőleg: megdrágítaná azt a magyarok számára.
Ha elrekesztik az orosz gáz és kőolaj behozatali lehetőségét, ha nem engedik az orosz fűtőelemeket, akkor a rezsicsökkentést nem fogjuk tudni fenntartani. Pénzügyileg nem fog menni, mert akkor máshonnan és drágábban kell beszerezni az energiát.
Nemcsak gazdasági, de politikai csata is ez
A kormányfő szerint a REPowerEU inkább politikai nyomásgyakorlás, mint valódi megoldás. A csomag gyorsasága és szigorúsága miatt attól tart, hogy a magyar energiaellátás egyik pillanatról a másikra ellehetetlenülhet. Kiemelte:
Ehhez képest az előterjesztés arról szól, hogy milyen eszközökkel és milyen határidőkön belül – meglehetősen gyorsan – teszik lehetetlenné, hogy Oroszországtól gázt és olajat tudjunk venni, és még azt is meg akarják tiltani, hogy orosz fűtőelemet használjunk a paksi erőműbe.
- számolt be róla a portfolio
Orbán: "Itt össze kell magunkat szedni"
A fórumon elhangzott kérdésre Orbán Viktor elismerte: jogilag valóban megvalósítható a brüsszeli terv, hiszen az nem szankcióként, hanem kereskedelempolitikai eszközként jelenik meg. Ez azonban szerinte súlyos következményekkel járhat:
Ez veszélyes, itt össze kell magunkat szedni.
Szerinte, ha ez a terv megvalósul, a magyar rezsitámogatási rendszer fenntarthatatlanná válik, és ez minden háztartást közvetlenül érinteni fog. A rezsicsökkentés szerinte ezzel azonnal veszélybe kerülhet.
Mi következik most?
Orbán Viktor világossá tette: a kormány nem támogatja a brüsszeli javaslatot, és minden lehetséges eszközzel igyekszik majd megvédeni a jelenlegi rezsicsökkentési modellt. Az energiaárak alakulása és az orosz kapcsolatok jövője azonban nagyban befolyásolhatja, mennyire sikerül ez a gyakorlatban.
Az elkövetkező hónapok kritikusak lehetnek a magyar energiaellátás és a lakossági terhek szempontjából, különösen ha az uniós tagállamok valóban megszavazzák az új kereskedelmi szabályokat.