Schiffer: Veszélyes feszültség gyülemlik a választások előtt
Schiffer András ügyvéd az Öt című műsor vendégeként komoly aggályokat fogalmazott meg a közelgő választásokkal és az új adózási szabályokkal kapcsolatban. Kiemelte, hogy a jelenlegi politikai és társadalmi légkör olyan mély feszültségeket rejt, amelyek akár súlyos következményekkel is járhatnak.
Az adócsökkentés mint politikai csapda
Schiffer kritikus hangon beszélt az Országgyűlés által nemrég elfogadott szja-változtatásokról. Szerinte az adócsökkentés nem megoldás, hanem az ellenzék számára komoly kihívás: „akkor mi bajuk a Fidesz politikájával?”
– tette fel a kérdést, utalva arra, hogy a Tisza Párt sem képvisel markánsan eltérő álláspontot ezen a téren.
Demokrácia vagy adminisztratív kirekesztés?
Felmerült annak lehetősége is, hogy a kormány valamilyen módon megpróbálhatja ellehetetleníteni a Tisza Pártot vagy annak vezetőjét a 2026-os választásokon. Schiffer erre úgy reagált, hogy ilyen lépés még a gyanú szintjén is veszélyes lenne: „ez életveszélyes”
– mondta az ügyvéd.
A Tisza mögötti társadalmi indulatok veszélyei
Schiffer szerint az elmúlt időszakban olyan erőteljes elégedetlenség gyűlt össze a Tisza Párt mögött, amely ha nem talál demokratikus levezetést, akár komoly társadalmi megrázkódtatásokhoz is vezethet: „olyan mérhetetlen indulat-, gyűlöletköteg halmozódott fel az elmúlt egy évben, hogy ha ez nem lesz a demokratikus választási folyamatba becsatornázva, annak beláthatatlan következményei lesznek”
.
Orbánnak érdekében áll a nyílt küzdelem
Az ügyvéd szerint Orbán Viktornak is az áll érdekében, hogy nyílt és korrekt politikai versenyben győzze le riválisát: „Orbán Viktornak jól felfogott érdeke, hogy nyílt, szemtől szemben küzdelemben győzze le a Tisza Pártot”
. Más megoldások szerinte az ország stabilitását veszélyeztetik: „minden más megoldás, alapjaiban ássa alá Magyarország stabilitását is”
.
Még a győzelem sem garancia a stabilitásra
Bár a nyílt politikai verseny fontos, Schiffer úgy véli, hogy az indulatok mértéke miatt még ez sem garantálja a társadalmi nyugalmat. Felhívta a figyelmet arra, hogy egy erős parlamenti többség sem biztosítja automatikusan a kormányzóképességet, ha a társadalom egy jelentős része teljesen elfordult a hatalomtól: „a legteljesebb és mérhetetlen gyűlölettel van a kormányzattal, az államhatalommal szemben, azért az egy mégoly erős, robosztus parlamenti többséggel rendelkező kormány számára a mindennapi kormányzást megnehezíti”
.
A teljes beszélgetést ide kattintva tudja bárki megtekinteni a youtube-on