Mit lép a Tisza? – Érdekes vizsgálatot javasol Kocsis Máté Ruszin-Szendi Romulusszal kapcsolatban

Felrobbant a politikai bomba: Kocsis Máté szerint Ruszin-Szendi az ukránok embere lehet

Megkérdőjelezett múlt – Kocsis Máté célkeresztbe vette a volt altábornagyot

Kocsis Máté, a Fidesz frakcióvezetője a Kossuth rádió műsorában robbantotta a hírt: szerinte Ruszin-Szendi Romulusz, az egykori vezérkari főnök, jelenleg a Tisza Párt egyik kulcsfigurája, akár ukrán titkosszolgálati kapcsolatokkal is rendelkezhet. A politikus szerint ez az ügy külön vizsgálatot érdemel.

„(…) van egy ukránbarát egykori altábornagy, ahogy egyébként a szakzsargon hívja, fennáll a gyanúja annak is, hogy be van ütve az ukránokhoz, tehát hogy ukrán titkosszolgálati kapcsolatai lehetnek. Ez az ő esetében külön vizsgálatot érdemelne”

Kapcsolódó események és időzítés – véletlen lenne?

Kocsis úgy véli, a történések időbeli egyezése több mint gyanús. Először egy honvédségi jelentés látott napvilágot Ruszin-Szendi kapcsán, majd Magyar Péter kiadott egy hangfelvételt, nem sokkal később pedig az ukránok vádoltak meg két kárpátaljai magyart kémkedéssel. Mindez szerinte nem lehet a véletlen műve.

„nyilvánvalóan nem a véletlen műve, hogy kijön egy honvédségi jelentés a korábbi altábornagy, ma már tiszás fontos ember Ruszin-Szendi Romulusz ügyében”

Kémvádak és propagandaháború

A Fidesz frakcióvezetője szerint az ukrán vádak bizonyíték nélküliek, és az egész akció inkább a régóta tartó információs háborúba illeszkedik. A két letartóztatott magyar állampolgár ügyében szerinte semmilyen hiteles információ nem látott napvilágot.

„az ukránok mindenféle bizonyíték nélkül azzal vádolnak két kárpátaljai magyart, hogy kémkedett és azon dolgoztak, hogy felmérjék az ukrán katonai erőt Kárpátalján”

Az EU-csatlakozás árnyékában

Kocsis Máté szerint a Voks 2025 kampány, amely során a magyarok elmondhatják véleményüket az ukrán EU-csatlakozásról, szintén nem tetszik Brüsszelnek és Kijevnek. Ezért, véli a frakcióvezető, próbálnak nyomást gyakorolni a magyar politikai életre ilyen vádakkal.

„ez nem tetszik sem Brüsszelben, sem Kijevben, éppen ezért ilyen propaganda eszközökhöz nyúlnak.”

Kocsis: gyanús időzítés, Ruszin-Szendi lehet a kapocs

A frakcióvezető a történtek alapján úgy véli, túl sok a véletlen, és szerinte az események mögött Ruszin-Szendi Romulusz lehet az összekötő szál.

„sajnos az én személyes véleményem az az, hogy számára gyanúja annak, hogy ez a kapcsolat maga Ruszin-Szendi Romulusz, aki sajnálatos módon egykor hazánk vezérkari főnöke volt.”

Tisza Párt és az állítólagos ukrán befolyás

Arra a kérdésre, lehet-e ennek az ügynek jogi következménye, Kocsis kitérő választ adott. Azt viszont hangsúlyozta, hogy szerinte a Tisza Párt ukrán kapcsolatai sérthetik Magyarország szuverenitását, és ezt a politikának is értenie kell.

„a Tisza Párt rendelkezik olyan ukrán kapcsolatokkal, amelyek sérthetik az ország szuverenitását.”

Letartóztatások és diplomáciai lépések

Pénteken az Ukrán Biztonsági Szolgálat bejelentette, hogy elfogtak két személyt, akiket azzal vádolnak, hogy a magyar titkosszolgálat megbízásából tevékenykedtek Nyugat-Ukrajnában. Az ukrán hatóságok szerint a két férfi korábban az ukrán hadseregben szolgált, most pedig hazaárulással néznek szembe.

Válaszul Magyarország kiutasított két ukrán diplomatát, amit Kijev viszonzott két magyar diplomata kiutasításával.

Magyar állampolgárok védelme? – Kocsis szkeptikus

Arra a kérdésre, hogy a magyar állam tett-e valamit az elfogott állampolgárok védelmében, Kocsis nemmel felelt. Szerinte nem lehet fellépni értük, mivel nincs átlátható információ sem a vádakról, sem a bizonyítékokról.

„az érintett személyek védelmében nem hiszem, hogy fel lehet lépni. Elsősorban azért nem, mert nem tudjuk, hogy mi a pontos vád és mi a bizonyíték mindenre.”