Óriási fricska: Trollkodós választ küldtek nyilvánosan Bayer Zsoltnak

Amikor a bírák üzennek: válasz Bayer Zsoltnak a listázásra



A bírói egyesület visszavágott Bayer Zsoltnak



A Magyar Bírói Egyesület (MABIE) határozott választ adott Bayer Zsolt cikkére, amelyben a publicista felsorolta azokat a bírákat, akik részt vettek egy hétvégi tüntetésen. A válasz nem csupán a bírói függetlenség védelmét hangsúlyozza, hanem arra is emlékeztet, hogy a demonstrációval kapcsolatos adatgyűjtés törvényellenes.



A listázás indoka és a bírók reakciója



Bayer azzal érvelt, hogy ha a felsorolt bírák bármelyike kormánypárti politikussal, újságíróval vagy más közszereplővel kapcsolatban peres ügyet tárgyal, az érintetteknek elfogultsági kifogással kell élniük, és addig nem szabad megjelenniük a tárgyaláson, amíg nem helyettesítik a bírót egy „nem tüntető” kollégával.

Erre válaszul a MABIE emlékeztette Bayert, hogy a véleménynyilvánítás és a gyülekezés joga alapvető alkotmányos jog, amely mindenkit megillet, így a bírókat is. A szervezet kiemelte, hogy az információs önrendelkezési jogról szóló törvény és a GDPR kifejezetten tiltja a demonstrációkon való részvétellel kapcsolatos adatgyűjtést.



Milyen ügyekben találkozhatnak Bayerék a bírókkal?



A bírói egyesület nemcsak jogi érvekkel válaszolt, hanem egy kis iróniát is belecsempészett az üzenetébe. Pontosították, hogy a két bíró milyen ügyekkel foglalkozik:

- Dr. Matusik Tamás a Budai Központi Kerületi Bíróság Nyomozási Bírói Csoportjának vezetője, akinek hatásköre a letartóztatások és más kényszerintézkedések elbírálására terjed ki.
- Dr. Boros Katalin a Győri Törvényszék büntetés-végrehajtási ügyekkel foglalkozó bírája, aki főként a Sopronkőhidai Fegyház és Börtön fogvatartottjainak ügyeiben dönt.

A válasz világossá tette: ha Bayer Zsoltnak vagy más kormánypárti szereplőknek jogi ügyük lesz, ezekkel a bírókkal leginkább akkor találkozhatnak, ha előzetes letartóztatásba kerülnek vagy börtönügyük akad.



Jog és politika – hol a határ?



Az ügy ismét rávilágít a politika és az igazságszolgáltatás közötti feszültségre. A bírói függetlenség elve azt kívánja, hogy a bíróságok munkáját ne befolyásolja politikai nyomásgyakorlás. Az ilyen listázások azonban kérdésessé teszik, hogy a hatalmon lévők valóban tiszteletben tartják-e ezt az alapelvet.