Összeomlott az ügyeletben használt szoftver a hosszú hétvégére: az orvosok nem derülátók

Összeomlott az ügyeletben használt szoftver a hosszú hétvégére: az orvosok kétségbeesetten keresik a megoldást

A hosszú hétvége előtt technikai problémákba ütköztek az ország ügyeleti pontjain dolgozó orvosok: a miniHIS nevű szoftver, amelyet a betegek adatainak kezelésére használnak, csütörtök este óta nem működik megbízhatóan. Ez a helyzet különösen megnehezíti az orvosok munkáját, mivel sok esetben papír alapú adminisztrációra kényszerülnek, ami jelentősen lassítja az ellátást.

Egy gyermekorvos a 24.hu-nak nyilatkozva elmondta: „Nagyon nehéz így dolgozni, mindent kézzel írunk, és felhalmozódnak a beteg gyerekek. Telefonon nem lehet elérni munkaidőn kívül a helpdesket. Mi lesz így a háromnapos ünnepen? Dupla annyi ideig tart az ellátás, és nem tudunk semmit sem az EESZT-be feltenni.” A szolgáltatói oldalon pénteken arról tájékoztattak, hogy fennakadások tapasztalhatók, és a miniHIS alkalmazás csak korlátozottan érhető el.

„Nagyon nehéz így dolgozni, mindent kézzel írunk, és felhalmozódnak a beteg gyerekek. Telefonon nem lehet elérni munkaidőn kívül a helpdesket. Mi lesz így a három napos ünnepen? Dupla annyi ideig tart az ellátás, és nem tudunk semmit sem az EESZT-be feltenni”


– jelentette ki egy gyermekorvos a 24.hu-nak

A problémát súlyosbítja, hogy az informatikai helpdesk – amely egyébként az ilyen hibák elhárításában segítene – nem elérhető a hosszú hétvége alatt. A helyzet azért is különösen érzékeny, mert a szokásosnál nagyobb betegforgalom várható, amit a technikai problémák csak tovább súlyosbítanak. - számolt be róla a blikk

A 24.hu értesülései szerint a hiba okáról és várható javításáról még semmilyen hivatalos válasz nem érkezett. A portál az új ügyeleti rendszerért felelős Országos Mentőszolgálatot és az Egészséginformatikai Szolgáltató és Fejlesztési Központot is megkereste az üggyel kapcsolatban, de cikkük megjelenéséig nem kaptak tájékoztatást.

Ez az eset rávilágít a technikai rendszerek megfelelő üzemeltetésének fontosságára, különösen akkor, ha kritikus ellátást biztosító intézmények használják őket. Az orvosok, a páciensek és az egész egészségügyi rendszer szempontjából kulcsfontosságú lenne, hogy az ilyen rendszerek stabilan és folyamatosan működjenek, különösen olyan időszakokban, amikor a támogatás elérhetősége korlátozott.

Nyitókép illusztráció forrás google