Sokan kerülhetnek bajba - Olyan átfogó vizsgálat jön amire még nem volt példa

Kiterjedt Nemzetközi Hálózat Feltérképezése – Magyarországon is Vizsgálat Indult



Egy bonyolult és összetett finanszírozási rendszerről van szó, amely számos alapítványt és keresztfinanszírozási mechanizmust foglal magában – mondta el a Kossuth rádió Vasárnapi újság című műsorában László András, a USAID vizsgálatát végző kormánybiztos, egyben a Fidesz európai parlamenti képviselője. A magyar kormány megbízásából az a feladata, hogy feltárja, kik részesültek az Egyesült Államok Nemzetközi Fejlesztési Ügynökségétől (USAID) érkező támogatásokból Magyarországon.



Nemzetközi Korrupciós Hálózat Feltárása



László András kifejtette: az amerikai kormányzat új irányvonala szerint célul tűzte ki ennek a rendszernek a részletes vizsgálatát, valamint az átfogó korrupció felszámolását. A képviselő szerint egy több tízmilliárd dolláros korrupciós struktúráról van szó, amely globálisan működött. Magyarország is ennek a feltárási folyamatnak a részese, hogy kiderüljön, kik voltak a rendszer hazai szereplői.



Együttműködés az Amerikai Partnerekkel



A kormánybiztos tájékoztatása szerint felvette a kapcsolatot amerikai partnereivel, és célja, hogy személyesen egyeztessen velük arról, milyen információkkal rendelkeznek a rendszer működéséről. Azt is kiemelte, hogy a magyar kormány számára fontos, hogy az országba beáramló, esetlegesen visszaélésekhez köthető forrásokat felkutassák és megszüntessék.



A USAID Átalakítása és Leépítése



A vizsgálatok eredményeként az amerikai kormány jelentős változtatásokat tervez: a külföldre irányuló finanszírozások több mint 90 százalékát leállítják, és várhatóan a szervezet több ezer munkatársát elbocsátják. A kormánybiztos szerint az átvilágítás után a USAID teljes megszüntetése is napirenden van.



Ideológiai Problémák és Politikai Ellenállás



László András arra is felhívta a figyelmet, hogy az amerikai külügyminiszter szerint a szervezet világszerte radikális baloldali, marxista projekteket finanszírozott. A támogatások egy jelentős része olyan szervezetekhez kerülhetett, amelyek civil szervezetként hivatkoznak magukra, ám valójában aktivista csoportokat működtetnek.



A vizsgálatok ellenállásba ütköznek: mind az amerikai baloldali politikai körök, mind a globális NGO-k és a velük szimpatizáló médiaplatformok erős kritikával illetik a feltárási folyamatokat. Ez a tendencia Európában is megfigyelhető.



A Külföldi Beavatkozás Megállítása



A Trump-kormányzat határozott álláspontot képvisel a külföldi finanszírozások visszaszorításában, és a magyar kormány is elkötelezett amellett, hogy megszüntesse az ilyen jellegű beavatkozásokat az ország politikai és civil életébe.



A vizsgálatok tovább folytatódnak, és a következő hónapokban várhatóan további részletek derülnek ki arról, hogy kik és milyen célokra kaptak támogatást Magyarországon.