Szijjártó Péter Brüsszelben: Az EU kudarcot vallott a háború kezelésében
Az uniós stratégiák eredménytelensége
Az Európai Unió háborús stratégiái sorra kudarcot vallottak – jelentette ki Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter hétfőn Brüsszelben, miután az uniós külügyminiszterek tanácskozásán vett részt. Szerinte sem a béke előmozdításában, sem Ukrajna katonai helyzetének javításában nem hoztak áttörést az eddigi lépések.
Szankciók és fegyverszállítás: vitatott eredmények
A miniszter az Oroszország elleni újabb szankciók elfogadása kapcsán hangsúlyozta, hogy azok inkább az európai gazdaságot sújtják, mint Moszkvát. Ennek ellenére egyes tagállamok már a következő, 17. szankciós csomagról beszélnek. Szijjártó szerint a fegyverszállításoknak csak az áldozatok számának növekedése lett az eredménye, miközben az anyagi támogatások egy része is eltűnik, így a háború további elhúzódása csak tovább súlyosbítja a helyzetet.
Az USA és Oroszország szerepe a békében
A magyar kormány álláspontja szerint a tartós békéhez az Egyesült Államok és Oroszország közötti tárgyalások jelenthetik a kulcsot, azonban Szijjártó úgy látja, hogy az „európai háborúpárti liberálisok” mindent megtesznek ennek megakadályozására. Szerinte hatalmas pénzügyi és fegyverszállítási csomagokat készítenek elő, hogy Ukrajna visszautasíthasson bármilyen számára kedvezőtlennek ítélt békefeltételt.
Magyarország és a gázellátás kérdése
A miniszter emlékeztetett arra, hogy a magyar kormány szorosan figyelemmel kíséri az Európai Bizottság korábbi vállalásait, különösen a gáztranzitra vonatkozóan. Orbán Viktor már korábban hangsúlyozta, hogy Ukrajnának vissza kellene állítania az Európába irányuló gázszállításokat, amelyek az év elején leálltak a két ország közötti megállapodás lejárta miatt. A magyar és szlovák kormány egyaránt sürgeti a kérdés rendezését, de Szijjártó szerint az Európai Bizottság nem teljesítette az ezzel kapcsolatos ígéreteit.
Kizárták Magyarországot az egyeztetésekből
A miniszter kifogásolta, hogy a múlt héten egy szlovák–ukrán találkozón Magyarországot nem hívták meg, noha az EU korábban ígéretet tett arra, hogy bevonja a magyar felet az egyeztetésekbe. Szerinte ezzel az Európai Bizottság megszegte saját vállalásait, ami befolyásolhatja a magyar álláspontot a további döntéshozatal során.
Az uniós csatlakozás és kisebbségvédelem
Ukrajna uniós csatlakozási folyamata kapcsán Szijjártó hangsúlyozta, hogy a magyar kormány nem támogatja a tárgyalások előrehaladását, amíg nem garantálják a kisebbségi jogokat, különös tekintettel a kárpátaljai magyarokra. Bár Ukrajna egy kisebbségvédelmi akciótervet mutatott be, a magyar külügyminiszter szerint ez nem ad megfelelő biztosítékokat.
Most már kezdünk úgy hozzáállni ehhez az ügyhöz, mintha mi függenénk az ukránoktól. Mintha az ukránok finanszíroznának minket. Mintha az ukránok lennének tagjai egy olyan integrációnak, amelynek mi akarunk a tagjai lenni. Hát a nagy f
- harapta el a mondat végét, közölte a telex
Az EU és Oroszország közötti energiakapcsolatok
Az Európai Bizottság tervezi az orosz energiahordozóktól való teljes függetlenedést, de Szijjártó szerint Magyarország csak akkor hajlandó változtatni jelenlegi energiaforrásain, ha egy alternatív megoldás legalább ugyanolyan megbízható és költséghatékony lesz, mint a jelenlegi.
A magyar álláspont változatlan
A külügyminiszter szerint Magyarország továbbra sem támogatja az Ukrajnának nyújtandó pénzügyi és katonai segélycsomagot, valamint a szankciók meghosszabbítását. A magyar kormány álláspontja szerint a háború elhúzódása senkinek sem kedvez, és a béketeremtés érdekében inkább tárgyalásokra lenne szükség.