Törvénymódosítással derítené ki a Fidesz, hogy mekkora vagyona van Magyar Péternek

Törvénymódosítás és vagyonnyilatkozatok: Magyar Péter körüli vihar



Orbán Viktor a legutóbbi évértékelő beszédében reagált Magyar Péter vagyonosodási vizsgálatokat ígérő nyilatkozatára, és bejelentette, hogy törvénymódosítást tervez annak érdekében, hogy a politikusok és oligarchák, így Magyar Péter is, nyilvánosságra hozzák vagyonnyilatkozataikat. A miniszterelnök vészjóslóan jelezte, hogy nem hagyják figyelmen kívül az ellenfelek fenyegetéseit, de figyelmeztetett, hogy azt sem szeretik, ha őket fenyegetik.



Az Orbán által javasolt törvénymódosítás azt célozza, hogy minden közéleti szereplő, aki hatalomra tör vagy hatalommal bír, ugyanazon szabályoknak és átláthatóságnak legyen alávetve. Ennek részeként a magyar európai parlamenti képviselőknek is kötelezővé válna vagyonnyilatkozatot tenniük, hasonlóan a magyar parlamenti képviselőkhez. A jogszabálymódosítást Kocsis Máté, a Fidesz frakcióvezetője készíti elő.



A cél: Magyar Péter vagyonának nyilvánosságra hozatala



Az új törvénymódosítás célja elsősorban Magyar Péter ellen irányul, és annak a kérdésnek a megválaszolására összpontosít, hogy mennyi ingatlana, megtakarítása, részvénye és egyéb vagyona van a Tisza Párt vezetőjének. A kormánypárt szerint a nyilvánosság számára fontos, hogy tisztában legyenek a közéleti személyek vagyonával, különösen azokkal, akik a politikai színpadon meghatározó szerepet játszanak.



Az ügy hátterében Magyar Péter egyre inkább az Orbán család gazdagodásának leplezésére irányuló politikai támadásokra hivatkozik. A Tisza Párt elnöke Facebook oldalán reagált a miniszterelnök bejelentésére, és arra kérte Orbánt, hogy támogassa javaslatukat, miszerint az összes politikus és közeli családtagjaik vagyonosodásáról szóló vizsgálatot 20 évre visszamenően indítsák el. Szerinte a politikai manőverek helyett a valódi kérdés az, hogy hol és hogyan gyarapodtak a politikai vezetők családjai.



A tőzsdei ügyletek és Magyar Péter védelme



A politikai támadások egyre inkább Magyar Péter tőzsdei ügyletei felé irányultak. Az Index cikke alapján Magyar Péter 2023. júliusában a tőzsde zárása előtt eladta részvényeit, majd az Opus Global Nyrt.-től vásárolt újakat, amik egy hirtelen emelkedő árfolyamnak köszönhetően jelentős hasznot hoztak számára. Magyar azonban kategorikusan tagadta a vádakat, és sajtó-helyreigazítást, valamint büntető feljelentést helyezett kilátásba.



Mint ahogyan azt Magyar Péter is hangsúlyozza, soha nem követett el tőzsdei bűncselekményt, és az állítása szerint azóta sem voltak különösen sikeresek a tőzsdén, sőt, a legutóbbi években jellemzően veszteségei voltak a befektetésein.



Az uniós szabályok és a vagyonnyilatkozatok titkai



Magyar Péter vagyonnyilatkozata, amelyet EP-képviselőként tett, már nemcsak a magyar törvények, hanem az Európai Unió szabályai szerint is elérhető. Az EP-képviselők vagyonnyilatkozatának részleteit azonban csak akkor lehet hozzáférni, ha azt a megfelelő bírósági eljárás indokolja, és az illetékes hatóságok kérik a dokumentumokat. A Tisza Párt honlapján a képviselők magánérdekeltségeiről tett nyilatkozatok ugyan nyilvánosak, de azok alig tartalmaznak lényeges információkat.



Magyar Péter vagyonnyilatkozata nemcsak a vagyonról szóló információkat tartalmazza, hanem arról is beszámol, hogy milyen cégekben, szervezetekben dolgozott az előző három évben, valamint arról, hogy milyen tisztségeket viselt. A legfrissebb információk szerint Magyar a Tisza Párt elnöki tisztségét tölti be, és 100 százalékos tulajdonosa a LLM Zrt. nevű tanácsadó cégnek.

A telex szerint sokkal érdekesebb a dokumentumnak az a része, ahol azt sorolta fel, hogy az előző három évben még a NER-ben hol dolgozott:




A vagyonnyilatkozatok jogi és politikai háttere



Az Orbán Viktor által bevezetett vagyonnyilatkozati rendszer reformja az uniós jogállamisági eljárás egyik lépése volt. A szabályokat háromszor módosították a kormány és az Európai Bizottság közötti tárgyalások eredményeként. Az új rendszer szerint a politikai szereplők nemcsak saját maguk, hanem családtagjaik vagyonosodásáról is nyújtanak információkat, ám a családtagok vagyonnyilatkozata továbbra is titkos marad.



A jelenlegi magyar vagyonnyilatkozati rendszer azonban több kérdést is felvet, különösen annak átláthatóságát és betartásának következményeit illetően. A nyilvánosság számára ugyanúgy nem minden információ elérhető, ahogy a képviselők vagyonnyilatkozatai sem tartalmaznak minden lényeges adatot.



Közben Magyar Péter Orbán keresést firtatja, posztjának szövegét változtatás nélkül is közöljük:



Ez az orbáni repülőrajt. Oszd meg, hogy mindenkihez eljusson az a pofátlanság, hogy miközben az Orbán-infláció sok százezer honfitársunkat sodorta elképesztő megélhetési válságba, aközben a miniszterelnök a saját (legális) fizetését épp havi 7 millió forint fölé emeli. Eközben pedig 3,2 százalékkal emelte a nyugdíjakat és a távoli jövőre is csak könyöradományokkal hitegeti a honfitársainkat.
Orbán Viktor az egyetlen miniszterelnök Európában, akinek minden családtagja milliárdos, vagy százmilliárdos lett, eközben pedig hazánkat a legszegényebb és legkorruptabb uniós tagállammá tette.
- írta a Tisza elnöke