Újabb részletek: Több ezer önkormányzati köztisztviselő kezdett sztrájkba reggel

Országos sztrájk: nagyobb fizetést követelnek az önkormányzati dolgozók

Több ezer önkormányzati alkalmazott kezdett országos szintű munkabeszüntetésbe szerda reggel. A tiltakozás középpontjában a bérek jelentős megemelése, a diplomás bérminimum bevezetése és a köztisztviselői életpályamodell visszaállítása áll.

Sztrájk huszonnégy helyszínen – főváros és vidék egyaránt érintett

A tiltakozó hullám több budapesti kerületet, a Főpolgármesteri Hivatalt, valamint számos vidéki települést is érint. „Szerda reggeltől a főváros több kerületében, a Főpolgármesteri Hivatalban, valamint több mint egy tucat vidéki helyszínen is sztrájkba kezd több ezer önkormányzati köztisztviselő” – közölte a HVG-nek Boros Péterné, a Magyar Köztisztviselők, Közalkalmazottak és Közszolgálati Dolgozók Szakszervezetének elnöke.

Az alacsony bérek ellen tiltakoznak

A résztvevők jelentős része – például anyakönyvvezetők, pénzügyi ügyintézők, adóhatósági munkatársak – nem vette fel a munkát, ezzel jelezve, hogy a jelenlegi javadalmazásuk tarthatatlan. Az alapbér, amely 2008 óta változatlanul 36 800 forint, már rég nem tükrözi a valós megélhetési költségeket. A szakszervezet legalább 80 ezer forintra emelné ezt az alapot.

Átfogó követelések listája

A demonstrálók nem csupán magasabb fizetést akarnak, hanem kiszámítható karrierutat is. Követeléseik közé tartozik az életpályamodell visszaállítása, az automatikus éves bérrendezés törvénybe foglalása, valamint a központi állami hozzájárulás biztosítása a megemelt fizetések fedezésére.

Emellett javasolják a jegyzők béralapjának módosítását, a bértáblák kibővítését 18. és 19. fokozattal, a diplomás bérminimum bevezetését és a diplomás bérek igazítását az országos átlaghoz. Végül, rendszeres és átlátható egyeztetést sürgetnek a munkáltatóval a jövedelmek felülvizsgálata és rendezése érdekében.

Kisebb települések dolgozói kapnak emelést – de mi lesz a többiekkel?

Az akció egyik első eredménye máris látszik: „a kormány ugyanis nemrég bejelentette, hogy a következő hónapokban két lépésben, kétszer 15 százalékkal emelik majd meg azoknak az önkormányzati köztisztviselőknek a fizetését, akik tízezer főnél kisebb településen dolgoznak” – hangsúlyozta Boros Péterné. Ezeket az emeléseket az állam finanszírozza, ám a nagyobb városokban dolgozók számára nincs hasonló támogatás, sőt, több helyen létszámleépítésre is sor került.

A sztrájk folytatódhat – a kormánytisztviselők is sorra kerülhetnek

A szakszervezet szerint ez csak a kezdet, mivel a kormányzati dolgozók is hasonló problémákkal küzdenek. Az ő sztrájkjuk jogi elbírálás alatt van, így ha a bíróság jóváhagyja, hamarosan további csoportok csatlakozhatnak a tiltakozáshoz. - számolt be róla a hvg

Nem történt érdemi egyeztetés – a kormány álláspontja változatlan

A szakszervezet hiányolta a párbeszédet a Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztériummal. A tárca azonban úgy nyilatkozott, hogy a munkabeszüntetés nem jogszerűen lett megszervezve. „A bíróság ítéletéből úgy tűnhet, hogy a Magyar Köztisztviselők, Közalkalmazottak és Közszolgálati Dolgozók Szakszervezete a kormánytisztviselőket és az önkormányzati köztisztviselőket félretájékoztatta, és szakmai célok helyett politikai célok vezérlik.” – fogalmazott a minisztérium.

Végül hozzátették: „Jogszerű kezdeményezés esetén természetesen a kormány eleget tesz a jogszabályokban foglalt kötelezettségeinek, és a sztrájk jogosságától/jogellenességétől függetlenül elkötelezett a köztisztviselők és kormánytisztviselők illetményemelése iránt.”