Valami készül: Magyarország kéréssel fordult az EU-hoz

Új fejezet az európai védelemben: Magyarország is beszáll a közös biztonsági törekvésekbe

Tizenkét európai ország – köztük Magyarország – hivatalosan is jelezte, hogy igényt tart a nemzeti mentesítési záradékra. Ennek révén a tagállamok GDP-jük 1,5 százalékáig támogatást nyújthatnak saját védelmi iparuknak anélkül, hogy az EU tiltott állami támogatásként kezelné a kiadásokat – értesült az EUrologus.

Az uniós határidő és a kezdeményezés célja

Április 30-án éjfél volt a végső határidő, ameddig az uniós tagországok jelezhették részvételi szándékukat az Európai Bizottság új programjában. A cél egyértelmű: lehetővé tenni, hogy a kormányok pluszforrásokat csoportosíthassanak a védelem fejlesztésére – különösen a saját hadiiparuk támogatására –, anélkül, hogy emiatt szankciókra számítanának.

Háborús nyomás és válaszlépések

Az EU a döntést az ukrajnai háborús helyzettel és a kontinens biztonságát fenyegető tényezőkkel indokolta. Mint az indoklás fogalmaz: Oroszország Ukrajna elleni agresszív háborúja és az európai biztonságra jelentett fenyegetése kivételes körülményeket jelent, amelyek jelentős nyomást gyakorolnak a tagállamok államháztartására, mivel sürgősen ki kell építeniük védelmi képességeiket.

A „Készenlét 2030” csomag: történelmi méretű támogatás

A mostani kezdeményezés szorosan kapcsolódik a 2025 márciusában bemutatott „Készenlét 2030” elnevezésű uniós védelmi tervhez, amely összesen 800 milliárd eurós keretet biztosít. Ebből 650 milliárd euró az állami támogatások 1,5 százalékos korlátjába illeszkedő hozzájárulás, míg a fennmaradó 150 milliárd kedvezményes hitel formájában válik elérhetővé a tagállamok számára. - számolt be róla a hvg

A csatlakozó országok és a jövőbeli bővülés

A jelenlegi információk szerint eddig 12 ország adta be hivatalos kérelmét a mentesítési záradék aktiválására: Belgium, Dánia, Észtország, Finnország, Németország, Görögország, Magyarország, Lettország, Lengyelország, Portugália, Szlovákia és Szlovénia. További államok részéről is várható csatlakozás, mivel több kormány már jelezte érdeklődését.

Uniós reakció: pozitív visszhang a döntéshozóknál

A tagállamok lépését Valdis Dombrovskis, gazdaságért felelős uniós biztos is méltatta: Az EU ma döntő lépést tesz a védelmi kiadások és a felkészültség növelése felé. Már 12 tagállam kérte a nemzeti mentesítési záradék aktiválását, amely jelentős további költségvetési mozgásteret biztosít a védelmi kapacitásaikba és iparukba való beruházásokhoz. A végső döntést az uniós tagállamok Tanácsa fogja meghozni, előreláthatólag néhány héten belül.