Jön a távközlési áremelés, ez sokaknak fog fájni, Te melyik szolgáltatónál vagy?

Heteken belül egész Európában a magyar előfizetők számára a legmagasabb távközlési díjemelés várható, amint azt a szolgáltatók értesítéseikben közölték.

Március elsejétől rendkívül jelentős mértékben emelkednek a távközlési díjak Magyarországon. A felhasználók az elmúlt napokban és hetekben értesültek szolgáltatójuktól az áremelésről. A Magyar Telekom, a piac legnagyobb szereplője, 15 százalékos, a Vodafone, a második legnagyobb ügyfélkörrel rendelkező szolgáltató 15,4 százalékos, míg a flottások esetében 22 százalékos díjemelést jelentett be. A Yettel szemben egységesen 15,3 százalékos díjkorrekciót vezetnek be.

A távközlési cégek hosszú ideje figyelik egymást, hogy felmérjék a versenytársak által bejelentett díjemelések nagyságrendjét. Az emelések közel azonosaknak tűnnek, azonban a különböző kedvezmények és az elmúlt év árváltozásai figyelembe véve már vannak eltérések. A szolgáltatók tavalyi emeléseit és a mostani korrekciót összevetve már látszik, hogy van különbség. Két év alatt a Yettel 29,8, a Telekom 29,5, míg a Vodafone 24,79 százalékkal növelte díjait. A Telekomnál az otthoni internet-, tv- és telefon, valamint a mobil hang és internet szolgáltatások díjai emelkednek. A részben állami tulajdonban lévő Vodafone a havi előfizetési díjakat és egyes kedvezményeket drágít meg. A Yettel nem változtat a perc- és sms-díjakon, és a havi előfizetések ára is változatlan marad.

Azok, akik nincsenek kötve hűségidőhöz, március 1-ig dönthetik el, hogy váltanak-e szolgáltatót. A tét jelentős, mivel csak a mobil előfizetések száma meghaladja a 13 milliót, és az aránytalan díjemelés miatt a szolgáltatók előfizetőket veszíthetnek.

A távközlési vállalkozások évente egyszer a fogyasztói árindex változásával korrigálhatják előfizetéseik és szolgáltatásaik árát. A mostani díjemelésnél az elmúlt év augusztus 31-e és az azt megelőző év szeptember 1-je közötti pénzromlás mértékét veszik alapul, ami több mint 22 százalék volt. Az idei pénzromlás várhatóan 5-6 százalék körül alakul, ami lényegesen alacsonyabb a díjemelés mértékénél.

A bejelentett áremelések már hatást gyakorolnak a piacra, ahogyan azt a Magyar Telekom részvényeinek értékesítése is mutatja, amelyek az elmúlt napokban megközelítették a 800 forintot, szemben az előző időszakban jellemző 600 forintos sávval.