Romba döntheti a magyar reményeket az új német és francia terv

Németország és Franciaország az energiaárak csökkentésével igyekszik fenntartani versenyképességét a globális piacon, de a többi uniós tagállamnak nehéz lépést tartania velük – írja a brüsszeli Politico. Az olcsó energiaárak miatt német vállalatok valószínűleg inkább hazai beruházásokba fektetnek, kevésbé külföldön, például Magyarországon.

„Az állami támogatással növekvő energiaköltségek torzítják az uniós rendszert, és aggodalomra adnak okot” - mondja Észtország energiaügyekkel foglalkozó helyettes államtitkára, Timo Tatar. Az északi országok szerint a kisebb tagállamoknak nehéz versenyben maradniuk, mivel nem rendelkeznek saját energiaforrásokkal vagy pénzzel az állami támogatásra. Ez ellentétes az egységes energiapiac létrehozásával, amelynek célja az EU versenyképességének növelése a globális piacon.

Ez a politikai kérdés is, különösen az Európai Parlament választásai előtt. Az energiaárak kulcsfontosságúak minden gazdaságban, és a nagy cégek vezetői aggodalmukat fejezik ki versenyképességük csökkenése miatt. Az EU veszít versenyképességéből a globális piacon, részben az olcsó orosz energiaimport megszűnése és az emelkedő energiaköltségek miatt.

Bár az energiaárak az EU-ban 2022 végéig átlagosan felére csökkentek, még mindig magasabbak, mint az ukrán konfliktus előtt. A különbségek az uniós tagállamok között is jelentősek, például Hollandia esetében +256%, Magyarországon pedig +204% emelkedés volt tapasztalható.


Németország novemberben támogatási csomagot hirdetett meg, hogy enyhítse a vállalatok energiaköltségeit, részben állami támogatással és adókedvezményekkel. Franciaország is megpróbálja kezelni a problémát a nukleáris energia árának rögzítésével, 70 euró per megawattórában, 15 évig. A francia és német megoldások azonban aggodalmat keltenek az EU kisebb tagállamaiban, mert attól tartanak, hogy a nagy cégek felvásárolhatják a versenytársaikat, és ez károsíthatja az egységes piacot.

Az energia támogatás egyik célja, hogy vonzóbbá tegye Franciaországot és Németországot a külföldi befektetők számára. Azonban ez a Közép-Európát, különösen Csehországot és Magyarországot negatívan érintheti. A német autóipar jelenléte Közép-Európában a hazai energiatámogatás miatt csökkenhet, így kevésbé vonzóvá válhatnak a német beruházások.

A francia és német energiatámogatás miatt az Európai Unió egységes piaca veszélybe kerülhet, és ez komoly problémákat okozhat az EU számára. A nagy energia támogatásokat Németország, Franciaország és Olaszország adja, és ezek a gazdaságok jelentősen hozzájárulnak az EU-ban nyújtott támogatásokhoz. Ezzel szemben a kisebb országoknak, mint például Görögország, a GDP-hez viszonyítva a legnagyobb energia támogatásokra van szükségük.

A brüsszeli Politico által idézett szakértők szerint a francia és német megközelítés veszélyeztetheti az Európai Unió egységes piacát és növelheti a munkanélküliséget az EU-ban. A nagy támogatásokkal rendelkező országok azt állítják, hogy a verseny a globális piacon és az Egyesült Államokkal való verseny miatt szükséges, de a kisebb tagállamok aggodalmaikat fejezik ki az egyenlőtlenségek és a verseny torzításának lehetősége miatt.