Vége a cukorbetegségnek? - már engedélyezték a gyógyszert ami újra indítja az inzulintermelést

A hasnyálmirigy egyes sejtjei, amelyek hasonló funkciókat mutatnak, mint a béta-sejtek, inzulint is képesek termelni - állapította meg egy friss kutatás, mely a Signal Transduction and Targeted Therapy folyóiratban jelent meg. Ez a megközelítés jelentős előrelépést hozhat a cukorbetegség kezelésében.

A kutatás szerint a hasnyálmirigyben található sejtek képesek lehetnek regenerálódni, és utánozni a béta-sejtek funkcióit, amelyek inzulint termelnek. Ez potenciálisan csökkentheti az inzulininjekciók szükségességét a cukorbetegeknél.


A kutatócsoport az ausztráliai Baker Heart and Diabetes Institute vezetésével két olyan gyógyszer új alkalmazását vizsgálta, amelyeket az amerikai gyógyszerfelügyelet (FDA) már jóváhagyott más területeken. Ezek a GSK126 és a Tazemetostat, amelyek az EZH2 enzimet célozzák, egy olyan enzimet, amely alapvetően szabályozza a sejtfejlődést.

A vizsgálatok során a módosított sejtek glükóz hatására inzulint termeltek. A kutatók három személy (7 és 61 éves, 1-es típusú diabéteszben szenvedő, valamint egy 56 éves egészséges személy) szövetmintáit tesztelték, és minden esetben hasonló eredményeket értek el. A megközelítés ígéretes lehet a cukorbetegség kezelésében, különösen azért, mert a vizsgálatok alapján mindössze 48 órás stimuláció után újraindulhat a rendszeres inzulintermelés.


Fontos azonban megjegyezni, hogy a kutatás még korai fázisban van, és klinikai vizsgálatok szükségesek a módszer hatékonyságának és biztonságosságának további igazolásához.